Hostím U Krobiána - krásy okolí

Chráněná krajinná oblast Český kras je zařazena v seznamu UNESCO mezi evropská chráněná území 1.stupně, a to pro výskyt mimořádné flóry a fauny jakož i geologických útvarů a klimatu. Na poměrně malé ploše se zde nachází nejen krásná příroda, která každoročně láká množství turistů pěšky a na kolech, ale oblast má i významné kulturní památky které magicky přitahují nespočet návštěvníků z tuzemska i ciziny. Následně alespoň v kostce ty nejdůležitější místa regionu:

• Hostim - je místo v Národní přírodní rezervaci Karlštejn. Hostim leží v údolí obklopeném ostřejší hradbou vápencových skal i zaoblenými zalesněnými vrchy. Hostim sice patří k městu Beroun, ale v Berouně se o Hostimi prakticky neví. Na stránkách města jsme při hledání výrazu Hostim nalezli pouze Hostimskou ulici a ta prochází pouze Berounem samotným. 
Při pohledu na Hostim snad nejvíce zaujme skalní hradba Třesina, kterou jen těsně před vesnicí proráží potok Loděnice (známější pod místím označením Kačák).

Hostim panorama - foto z vrchu Třesina (klikněte pro zvětšení)

• Hrad Karlštejn je druhou nejvýznamnější památkou České republiky po Pražském hradu. Založil ho v roce 1348 český král a císař Římské říše Karel IV. k uložení korunovačních klenotů, státního pokladu, významných listin a relikvií. Dodnes tento majestátní hrad zůstává jedním z předních symbolů české státnosti.

Karlštejn - silulea 

• Královský hrad Žebrák z konce 13. století má zbytky paláce, kaple a mohutnou válcovou věž s výhledem po okolí.

• Tajuplný hrad Václava IV. Točník z konce 14. století má mimo jiné repliky nábytku v původních interiérech, muzeum s modelem hradu a věž s vyhlídkou.

Svatý Jan pod Skalou je poutní místo s klášterem v mimořádně krásném údolí pod malebným kopcem. Místo je opředeno mnoha pověstmi a vyhledáváno milovníky pěší a cyklistické turistiky.

• Vápencové Koněpruské jeskyně jsou jedinečné svou opálonosnou výzdobou a paleontologickými nálezy. V části jeskyň byla v 15. století tajná penězokazecká dílna.

Solvayovy lomy jsou unikátním průmyslovým skanzenem v překrásné krajině Českého krasu. Tvoří jej několik bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkokolejná lomová dráha, kterou je možno nechat se provézt.

Otevřeno od května do října o sobotách a nedělích.

home  Krásy okolí

Karlštejnsko - nejstarší turistický region
    Kudyznudy.cz - tipy na výlet     Alena Schätzová - U Krobiána | e-restaurace.cz